Yılmaz Güney ÇİRKİN KRAL

Çirkin Kral Yılmaz Güney Cannes Film Festivali Ödül sonrasıÇirkin Kral olarak Yeşilçam’a nam salan Yılmaz Güney 1937 yılında Adana’da dünyaya geldi. Gerçek isimi Yılmaz Pütün’dür. Üniversiteye kadar Adana’da yaşadı. Bir süre Kemal ve And Film’in Adana’da bölge temsilciliğini yaptı. İstanbul’a üniversite tahsili için geldi.

SİNEMA HAYATI

Sinema ile tanışması Atıf Yılmaz ile tanışmasından sonra oldu. 1959 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı “Bu Vatanın Çocukları” ve “Alageyik” isimli filmlerin senaryosunu yazdı ayrıca filmlerde de rol aldı. Yılmaz Güney “Karacaoğlan’ın Karasevdası” filminde de yönetmen yardımcılığı yaptı. Güney Yeni Ufuklar ve On Üç dergilerinde öykü yazarlığı da yaptı. Bir öyküsünden dolayı komünizm propagandası yapmak ile şuçlanır. Yargılama sonuçu 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezası alır.

Tukutluluk günlerinden sonra Yılmaz Güney sinemaya dahada ağırlık verir. Genellikle macera filmlerinde oynadı ve Çirkin Kral lakabını o dönemde aldı. Senaryosunu kendisinin yazdığı, yönetmenliğini Lütfü Akad’ın yaptığı “Hudutların Kanunu” filmi o dönemdeki en başarılı filmidir. Yılmaz Güney bu film ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Yılmaz Güney performansı ile yakışıklı iyi karakter, çirkin kötü karakter tabusunu yıktı.

TÜRK SİNEMASINA YENİ BİR “UMUT”

Yılmaz Güney 2

Yılmaz Güney’in yönetmenlik ve oyunculuk performansı artarak devam etti. 1970 yılında çektiği “Umut” filmi Türk sinemasının ön önemli filmlerinden kabul edilir. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı başarısı ile Umut filmi Türk sinemasında yeni bir dönemin başlangıcı sayılır.

1971 yılında Mahir Çayan ve arkadaşlarını saklamaktan 2 yıl hapse mahkum edildi. 1974 yılında hapisten çıkan Güney Arkadaş filmini çekti. Endişe filmini çekerken yargıç Sefa Mutlu’yu öldürmekten tutuklandı ve 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezaevindeyken Güney adında dergi çıkardı. Sinema ile olan bağınıda koparmadı. Cezaevindeyken yazdığı Sürü filmi Zeki Ökten tarafından, Yol filmi ise Şerif Gören tarafından çekildi. 2 film de gerek yurtiçi gerekse yurt dışında çok büyük ilgi gördü.

1981 yılında izinli olarak çıktığı Isparta Yarı Açık Cezaevinden yurtdışına firar etti. Fransa’ya firar eden Yılmaz Güney hayatının geri kalanını orada geçirdi. Yol filminin kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivalinde En İyi Senaryo Ödülünü aldı. 1983 yılında Fransa’da “Duvar” filmini çekti. Bu film Yılmaz Güney’in son filmidir. Aynı yıl Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

9 Eylül 1984 yılında 47 yaşındayken mide kanseri sebebiyle hayatını kaybetti.

Yılmaz Güney 3 Yılmaz Güney 4 Yılmaz Güney 5

Benzer Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir