DÜNYAYI KURTARAN ADAM Cüneyt Arkın

Cuneyt Arkın_1Fahrettin Cüreklibatur, tanıdığımız isimi ile Cüneyt Arkın 1937 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Aslen Nogay Türk’üdür. Lise eğitimini Eskişehir AtatürkLisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Tıp Fakültesi’nde okudu. 1961 yılında mezun oldu. Üniversitede okurken arkadaşları ile birlikte Erek dergisini çıkardı.

Cüneyt Arkın 2 kere evlendi. İlk evliliğini 1964 doktor Güler Mocan ile yaptı ve bu evlilikten kızları Filiz dünyaya geldi. 1968 yılında boşandı ve bir yıl sonra Betül Işıl ile evlendi. Cüneyt Arkın’ın bu evlilikten Kaan ve Murat isiminde 2 oğlu oldu.

SİNEMA HAYATI

Cüneyt Arkın’ın sinema dünyasına girişi Artist dergisinin sinema artisti yarışması ile oldu. 1963 yılında girdiği yarışmada birinci oldu. 1963 yılında Halit Refiğ’in teklifi ile sinemaya başladı. 1964 yılında Gurbet Kuşları filminde doktor rolünde oynadı. Daha ilk filminde Halit Refiğ’in dikkatini çeker. Refiğ “Yahu doktor sende müthiş bir şey var.” der.

Bu filmden sonra Medrano Sirki’nde Rus kazak atlarına baktı ve karşılığında binicilik dersleri aldı. Cambazlık dersleride alarak ilerde çekeceği kahramanlık filmlerinin altyapısını oluşturdu.

Cuneyt Arkın_2Cüneyt Arkın 70’li yıllara gelindiğinde Türkiye’nin en çok tanınan ve sevilen oyuncularından biri oldu. Romantik filmler ile başladığı sinema hayatı Malkoçoğlu, Battal Gazi, Kara Murat gibi filmler ile aksiyon filmlerine kaydı. Daha çok aksiyon filmleri ile sevilsede komediden, dramaya hatta Western’e uzanan birçok filmde rol aldı.

İTALYANLARIN GÖZÜ CÜNEYT ARKIN’DA

Cüneyt Arkın İngilizler ile İtalyanlarında dikkatini çekti. Özellikle İtalyanlar çok ilgi gösterdi. Cüneyt Arkın’ı dünyaya John Arkın olarak lanse etmek isteselerde, Cüneyt Arkın dil meselesini halledemediği için kariyeri Türkiye’deki ile sınırlı kaldı.

1982 yılında oynadığı Dünyayı Kurtaran Adam filmi dünyanın en kötü filmleri arasına girdi.

1989 yılından itibaren birçok dizide rol aldı. En son 2014 yılında çekilen Panzehir filminde mafya lideri Cemal rolünde oynadı.

Türk sinemasının tartışmasın en sevilen aktörlerinden biridir. Çok abzürt filmleri olsada gerek kahramanlık filmleri, gerek romantik filmleri ile büyük bir hayran kitlesi vardır. Türk sinema hatta dünya sinema tarihinin belkide gelmiş geçmiş en yakışıklı oyuncularından biridir.

Cüneyt Arkın Malkoçoğlu Cem Sultan filmi

Cüneyt Arkın

Kaynaklar:

tr.wikipedia.org

biyografi.info

http://www.cuneytarkin.com.tr/

 

Benzer Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir