DÜNYAYI KURTARAN ADAM – CÜNEYT ARKIN İZLE

DÜNYAYI KURTARAN ADAM

Zamanında dünyanın en absürt 3. filmi seçilen. Dünyayı kurtaran ama yapımcıyı batıran film. Türkiye’nin en çok bilinen filmlerinden Dünyayı Kurtaran Adam Cüneyt Arkın‘ın en meşhur filmlerinden. Mantık aramadan izlemenizi tavsiye ederim. Uzaylılar, Cüneyt Arkın‘ın antremanları ve dağı taşı deviren gücü… Ooo dostum kaçırmayın derim.

Romantik filmler ile sinemaya adım atan Cüneyt Arkın, Kartal Tibet‘in Karaoğlan filmlerinden sonra bunları bende yaparım niye piyano çalayım diyerek başladığı aksiyon ve tarihi filmler serüveninin son dönem ürünlerinden “Dünyayı Kurtaran Adam”. Malkoçoğlu, Battal Gazi, Kara Murat gibi tarihi filmler ile hatırı sayılır hayran kazandıktan sonra son dönemlerinde ucuz ve saçma filmlerde rol almıştır Cüneyt Arkın. Neden derseniz, ne bilelim işte ele. Film olsunda çamurdan olsun diyerek birçok filmde oynamıştır.

Çocukken televizyonda gördüğüm, bu ne biçim film diyip değiştirdiğim Dünyayı Kurtaran Adam filmi zamanla kült oldu. Sonuna kadar izleyeninin az olduğu ama filmi bilmeyenin nerdeyse hiç olduğu bir film haline geldi.

Dünyayı Kurtaran Adam Cüneyt Arkın, Yapımcıyı Kurtaramadı

Maddi koşullar tabiki önemli ama ayağını yorganına göre uzatmak gerek diyerekten daha mantıklı bir film çekilebilirdi. Çok basit ve saçma bir film olduğu için gişede başarı sağlayamamıştır. Çekildiğinde yapımcıyı ve Cüneyt Arkın‘ı pişman eden ama 2000 li yıllardan sonra iyiki çekmişiz dedikleri bir yapıt olmuştur. 100 kişiye sorasınız belkide 95’inin tabiki biliyoruz, Dünyayı kurtaran adam, Cüneyt Arkın’ın filmi diyecektir. Peki izlediniz mi diye sorsanız, sonuna kadar izledim diyen çok fazla insan çıkmayacaktır. Sonradan adının bu kadar meşhur olmasınız nedeni, kıymetinin sonradan anlaşılması değil çok absürt olduğunun anlaşılmasıdır.

Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu diye bir devam filmide çekilmiştir 2006 yılında. İlkini absürtlükte aratmayan bu filmin başrolünde Cüneyt Arkın ve Mehmet Ali Erbil oynamıştır. Velhasıl kelam lafı uzatmadan iyi seyirler dilerim. İzleyin ve kendiniz karar verin nasıl bir film olduğuna. Bakalım sonuna kadar izleyecek misiniz 🙂

Yönetmen: Çetin İnanç

Oyuncular: Cüneyt Arkın, Aytekin Akbaba, Füsun Uçar

Tür: Aksiyon

Yıl: 1982

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir