Adile Naşit “HAFİZE ANA”

Adile_Nasit_5

Türk sinemasının Hafize Ana‘sı Adile Naşit, 17 haziran 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Gerçek ismi Adela Özcan’dır.

Sanatkar bir ailenin kızı olan Adile Naşit’in babası meşhur komedyen Komik-i Şehir Naşit Özcan annesi de Amelya Hanım’dır.

1950 yılında Tiyatto sanatçısı Ziya Keskiner ile evlendi. 1952 Ahmet isminde bir oğulları oldu. Ahmet’in kalbi doğuştan deliktir. İlkokul 2. Sınıftayken rahatsızlığı fark edilir. Daha 15 yaşındayken hayata gözlerini yumar. Adile Naşit oğlunun ölüm haberini İzmir’de bir oyun öncesinde öğrenir. Aldığı acı habere rağmen sahneye çıkar. Oğlunun ölümünden sonra sıkıntılı, mutsuz bir hayat yaşar. Oğlunun ölümünü hiç bir zaman unutamaz.

Adile Naşit’in Tiyatro ve Sinema Hayatı

Adile Naşit babasının ölümü üzerine eğitimini yarım bıraktı. 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Halide Pişkin’in Grubunda “Herşeyden Biraz” oyunu ile İstanbul turnesine çıktı. Daha sonar Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi.

1947 yılında Seyfi Havaerin’nin yönettiği Yara filmiyle sinemaya giriş yaptı. 1970 yılında kadar sadece 4 filmde rol aldı. O döneme kadar daha çok tiyatroya ağırlık verdi. 1948-1951 arasında Aziz Basmacı ve Vahit Öz ile kurdukları toplulukta, 1954-1960 arasında dönüş yaptığı Muammer Karaca Tiyatrosu‘nda, 1961’de eşi Ziya Keskiner ve Ağabeyi Selim Naşit Özcan ile kurdukları Naşit Tiyatrosu‘nda sahne aldı. Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonar 1963-1975 arasında “Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü” tiyatrosunda çalıştı.

TÜRK SİNEMASININ UNUTULMAZ KARAKTERİ “HAFİZE ANA”

1970 yılından sonra yoğun şekilde sinema filmlerinde yer almaya başladı. Filmlerdeki anne tiplemesi ve meşhur gülüşüyle Türk Sinemasının unutulmazları arasına girdi. En sevilen rolü Hababam Sınıfı’nda ki “Hafize Ana” tiplemesi oldu. Münir Özkul ile birlikte rol aldığı filmlerde oynadığı anne karakterleri ilede hafızalarda yer edindi. 1985 yılında anne rollerinden dolayı Yılın Annesi seçildi.

Adile_Nasit

1976’da İşte Hayat adlı filmeki rolüyle Antalya Portakal Film Festivali’nde En iyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Sinema, tiyatro, müzikallerde yer aldı. 1980 yılında TRT’de yayınlanan “Uykudan Önce” isimli çocuk programında çocuklara masal ve öykü anlattı ve masalcı teyze diye anılmaya başladı.

Adile Naşit, 17 Aralık 1987 yılında İstanbul’da kalp krizinden vefat etti.

Adile Naşit 2

Adile Naşit, Kardeşi Selim Naşit Özcan

Adile Naşit 4

Benzer Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir