İradenize söz geçirin, kontrolü ele alın

İradenize söz geçirin

Yapmayı çok isteyipte yapamadığınız planlarınız mı var? Vazgeçmek isteyipte vazgeçemediğiniz, sürekli tekrarladığınız alışkanlıklarınız mı var? Yapanlara ne kadar sağlam iradesi var deyip imreniyor musunuz? Kontrolü ele alın ve iradenize söz geçirin.

Kimimiz yapancı bir dil öğrenmek ister, kimimiz kilo vermek yada spor yapmak. İşimizden sıkılmışızdır ve değiştirmek isteriz. Kötü alışkanlıklarımız vardır. Sigara içeriz, her boş zamanımızda facebookta yada instagramda dolaşırız. Aynı iletilere 10 kere bakıyoruz diye kendimize kızarız. Bir iş yapmaya niyetlendiğimizde sürekli erteleriz. Dur facebooka bir daha bakayım. Mert, Merve ne paylaşmış, belki yeni birşey vardır diyerek arkadaşların profiline bakayım. Bir tane daha müzik dinleyeyim, şu videoyuda izleyeyim, ondan sonra çalışmaya başlayacağım. Araya yemek girer, çay girer. Hep bir erteleme bahanesi çıkar karşımıza. Saatler saatleri, günler günleri kovalar ama biz bir türlü başlayamayız işe.

Bazende vazgeçmek isteriz. Artık sigarayı bırakacağım, tatlı yemeği bırakacağım, facebookta, instagramda, twitterda fazla dolaşmayacağım. Deriz ama yapmayız. Son sigara, son tatlı, son twit, son resim derken bir türlü bırakamayız.

İradenize sözgeçirin, mutlu olun

Peki irademizi nasıl güçlendireceğiz?

Gelelim şimdi irademizi nasıl kontrol edeceğimize. Boş şeylerle vakit kaybettiğimiz yeter. Başkaları yapabiliyorsa siz neden yapamayasınız. İradenize söz geçirin ve kontolü ele alın. Peki irademizi nasıl güçlendireceğiz?

Büyük hedefler, küçük adımlar

Amaçlarınız, hedefleriniz ne kadar büyükse o kadar sizi motive eder. 50 tane ingilizce kelime ezberliyicem, yazma becerimi geliştiricem gibi hedefler küçük hedeflerdir. Sizi asla motive etmeye yetmez. Hedefiniz büyük olmalı ki içinizde birşeyer kıpırdasın. Ona ulaşmak için içinizde arzu oluşsun. 1 yıl içerisinde ingilizce iyi derecede konuşur hale gelicem gibi. Hedef ne kadar büyükse arzu ve motivasyonda o kadar büyük olur. Küçük hedeflerse nasıl olsa yaparım diye insanı harekete geçirmez.

Hedefi büyük tuttuk o zaman tam gaz çalışmaya başlayalım. Keşke öyle olsaydı ama olmuyor. Bunca yıl çalışmamaya tembelliğe, bahane üretmeye, ertelemeye alışmışsınız. Bir karar almayla, bir hedef belirlemeyle hemen değişim olur mu sizce? Olsaydı keşke ama olmuyor. Filmlerde görürüz. Karakter büyük bir olay yaşar, travma geçirir ve bir günde tamamen farklı bir insana dönüşür. Filmlerde gerçekleşir lakin gerçekte pek mümkün olmuyor. Bir anda değişemezsiniz. Değişmenizde gerekmiyor zaten. Aceleye ne gerek var. Kendinizi motive edip birkaç gün tam gaz çalışabilirsiniz ama bu uzun ömürlü olmaz. 3 gün çalışırsınız sonra bırakırsınız ve ben yapamıyorum diye bir dahada denemezsiniz.

Ulaşmak istediğiniz hedefi belirlediyseniz adımlarınızı küçük atın. İngilizce öğrenicekseniz, spor yapacaksanız küçük çalışmalarla başlayın. Kendini çok zorlamayın. haftanın 2-3 günü spor. Haftanın 2-3 günü 1-2 saatlik ingilizce çalışması gibi. birkaç hafta bu şekilde çalıştıktan sonra yavaş yavaş tempoyu arttırın. Başlarken hayal ettiğiniz tempoya bu şekilde çalışarak mutlaka ulaşırsınız.

Zamanınız net olsun

Bir şeyi yapmak istiyorsanız, ne zaman yapacağınızın tarihi net olsun. Muğlak bir tarih insanı çalışmaya motive etmez. 1 ay içinde, 1 yıl sonra, 3 aya kadar gibi net tarihler verin. Bu pazartesi saat 10 da çalışmaya başlayacağım. Bunlar net tarihlerdir. Kendinize işi yapmak için süre vermiş olursunuz. Çalışmanızı bu sürede bitirmek için ayarlarsınız. Zamanınız belli değilse ertelemekten kaçamazsınız. Spora başlıyacağım, ingilizce çalışacağım, photoshop öğreneceğim. Öğren tabi ne kadar güzel ama ne zaman öğreneceksin. Ne zaman başlayacaksın. Bugün, yarın, haftaya… Gün belli değilse çalışmaya başlama zamanıda belli değildir. İradenizi kontol altına almak istiyorsanız net tarihler belirleyin.

Hayır, yapmayacağım

Hem kendinize, hemde çevrenizdekilere gerektiğinde hayır demesini bilmelisiniz. Size içinizdeki ses, hele bir facebooka girde sonra çalışmaya başlarsın diyecektir. Bu son, bir dilim daha al ne olucak diyecektir. Bazende arkadaşlarınız sizi yoldan çıkarmak isteyecektir. Gel yaa dışarı çıkalım sonra çalışırsın, bir günden ne olucak. Bir dilim tatlıdan da, bir tek sigaradan da, tamda çalışma saati bir kere facebooka girmekten çok şey olur. Kendimize ve arkadaşlarımıza hayır demeliyiz. Hayır yapmıyıcam. Gerekirse ortamdan uzaklaş. Bir kere yalanına bile bile kanmayın.

 Aklınıza takılan şeyleri not edin

Çalışırken aklınıza gelen şeyleri not edin. Aklınıza geldiğinde bakarsanız çalışmanız bölünür, dikkatiniz dağılır. İlk başta 3-5 dk zaman ayırırsınız merak ettiğiniz şeye bakmanız daha sonra çalışmanın geri kalanını alır götürür. Taviz verirseniz mutlaka arkası gelir. Bekleyin çalışmanız bittiğinde bakın. Hiçbir şeyin acelesi yok.

Kendinizi ödüllendirin

Birşeyi yapmaya çalışırkende, birşeyi bırakmaya çalışırkende insanı en çok motive eden şey bir ödüldür. Zahmetinizin ve hedefinizin büyüklüğüne göre ödül belirleyin. Büyük bir hedef için küçük bir ödül hiçte motive edici olmaz. Hedefe ulaşmanız için 1 yıl çalışmanız gerekiyorsa, o bir yıla değecek bir ödül olmalı. Yıllardır veremediğiniz kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, sizi gerçekten motive edicek bir ödül belirlemelisiniz. Ödül belirlerken en önemli şey, ödülün sizin zaafınız olmaması. Kilo vermek istiyorsanız bunun ödülü bir restorantta tıka basa yemek olmamalı. Tekrar sizi başladığınız noktaya döndürücek ödüllerden uzak durun

Sabırlı ve azimli olun

Hedefinizden asla vazgeçmeyin. Bazen hatalar olabilir, irademizin zayıf düştüğü anlar olabilir. Kendinize ve hedefine inanmayı asla bırakmayın. Düştüğünüz yerden kalkın yolunuza devam edin. Yaptığınız yanlışın sizi yolunuzdan döndürmesine izin vermeyin.

İrade çalışmayla kazanılabilir, başkalarının iradesine gıpta etmeyi bırakın ve kendi iradenize söz geçirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir