Öfkemizi nasıl kontrol altına alabiliriz ?

Öfkemizi nasıl kontrol altına alabiliriz?

 İnsanoğlu sever, üzülür, kızar, öfkelenir. Öfkelenmekte sevmek gibi bir duygudur. Her insan öfkelenir. Kendine öfkelenir, ailesine, karısına, çocuklarına öfkelenir. Bazen hiç tanımadığı insanlara öfkelenir. Kimi zaman ise insan bile gerekmez öfkelenmesi için. Bir olay görür ona sinirlenir.
 Öfke herkesin hayatında olan bir duygudur. Kimse öfkesini aldıramaz, ondan kurtulamaz. Önemli olan öfkelendiğimizde nasıl tepki verdiğimizdir. Kızıp bağırıyor muyuz? İnsanlara, kendimize hakaretler mi ediyoruz? Susup sinirimizi sineye mi çekiyoruz? Yoksa kendimizi sakinleştirip sorunu en doğru şekilde mi çözmeye çalışıyoruz?
Biraz asabi bir milletiz. Çoğu zaman kimseye gözünün üstünde kaşın var demeye bile gelmez. Birden bire sen bana nasıl dersin diyip üzerinize yürüyebilirler. Sorunlarını çok fazla kızarak, kavga ederek çözmeye çalışan insan var. Ailemizde, işimizde, dışarıda gezerken, ekranlarda sıkça görürüz. Çok öfkeliyiz, hiç birşeye tahammülümüz yok.

Peki neden bu kadar öfkeliyiz?

 Öfkeliyiz çünkü kendimizi yeterince ifade edemiyoruz? Öfkeliyiz çünkü ne kadar bağırırsan o kadar haklı duruma düşersin diye düşünüyoruz. Cesur gözükmek istiyoruz. Otorite kurmak istiyoruz. Kızarak bağırarak bunların hiçbirisi olmaz ama biz öyle öğrendik. Kültürümüz buna yatkın. Bazı ülkelerde görürsünüz insanlar çok sakin. Büyük bir olay olsa bile sakinliklerini koruyolar. Biz ise tez canlıyız. Çabuk kızarız, çabuk gaza geliriz. Çabuk severiz, çabuk ölürüz. Hayatımızdaki herşey çok hızlı.
 Tepkimiz anlık olur ama sonucu kalıcı olur çoğu zaman. En sevdiklerimize; ailemize, arkadaşlarımıza bile sinirle çok ağır şeyler söyleyebiliyoruz. Kavga ettiğimiz bile oluyor. Peki sinir geçince. O zaman eğer insani duygularımız varsa kendimizden utanıyoruz. Kırdığımız kalpleri onarmak her zaman mümkün olmuyor. Kaç yıllık dostluklar bir öfke patlaması ile bitebiliyor. 2 kardeş yıllarca küs kalabiliyor. Neden peki? Kendimizi ve dilimizi kontrol edemediğimiz için. Atalarımız boşuna dememiş “Öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır.” Sinirimiz geçince yaşadığımız utançla kalırız. Arkadaşımızdan, dostumuzdan oluruz. Bazıları elini kana bile bular yada kendi kanı dökülür. Ortada çoğu zaman büyük bir sorun bile yoktur. Bir park yeri yüzünden, bir yanlış anlamadan, yanlış bakıştan elimiz kana bulanır yada canımızdan oluruz. Değer mi ? Hayır kesinlikle değmez? Her sorunun daha kolay bir çözümü vardır.

 Öfkemizi kontrol etmeyi öğrenmek zorundayız

Adam sende öfkeyi kontrol etmek o kadar kolay mı? Sanki bir çok mu memnunuz bu durumda olmaktan mı diyorsunuz? Evet öfkenin açacağı yıkımları, sorunları biliyorsunuzdur mutlaka. Ama nasıl yapsakta kurtulsak fevri tavırlardan?

 İnsan öfkesini birkaç şekilde ifade eder:

 Kimi insan sözlü olarak ifade eder. Öfkesini kontrol edemiyorsa sert, kırıcı sözcükler ile karşıdakini incitir. Bu durumda sakinleşmeye çalışıp daha yapıcı cümleler kurmaya çalışmalıyız. Karşıdakine sert sözler ile düşüncemizi kabul ettiremeyiz. Sinirliyken tabiki sakin cümleler kullanmak zordur. Belli pratik ve tecrübeden sonra bunu başarabilirz. Sakin ol sözünü sıkça içimizden tekrar etmeye çalışmalıyız. Sinirlendiğin zaman içinden geçen sakin ol sözü sizi daha temkinli davranmaya sevk edicektir.

Sinirleniriz ama içimize atarız. Bir öfke kontrol yöntemi de budur. Karşıdakini kırmamak, ters tepki görmemek, kendini doğru ifade edememe korkusu, neyse idare edeyim düşüncesi insanları bu tavra yöneltebilir. Kısa vadeli çözüm olabilir ama uzun vadede insana zarar verir. İçimize atarak sorunu çözemeyiz. Sözlü olarak ifade etmesekte içimizde olayı yaşar, tartışır dururuz. Psikolojik açıdan çok zararlı bir durumdur. Hem fiziki hemde psikolojik sorunlara yol açabilir. Sevdiğiniz biri diye söylemeniz gereken şeyleri söylemezseniz karşınızdaki sizin sinirlendiğinizi bilemez. Bilmeden aynı hatayı, hareketi tekrar tekrar yapar. Siz sinirlenmeye devam edersiniz. Ona olan sevginiz azalır. Ondan nefret etmeye bile başlarsınız. Eğer karşınızdaki sizi bilmeden sinirlendiriyorsa ona doğru bir şekilde yaptığı şeyin sizi sinirlendirdiğini söyleyin. İnsanların çoğunluğu bunu anlayışla karşılar ve bir daha yapmamaya çalışır. Arkadaşlarınızı yanlışlarını söylediğiniz için kaybetmezsiniz. Karakteri bozuk biri değilse tabi. Öyle birini de kaybetmeniz sizin yararınıza olur. Hiç tanımadığınız birinin bir hareketi sizi sinirlendiriyorsa onada yapmamasını söyleyin. İçinize atmayın. Azarlamadan, sakin bir şekilde söylenen söz genelde hedefini bulur.

Öfkemizi bastırmaya çalışırız. Sinirlenen kişi kendini telkinle, derin nefes alarak yada ortamdan uzaklaşarak kontrol altına almaya çalışır. Bu da çoğu insanın kullandığı bir yöntemdir.

Sakinleşmemizi sağlayacak egzersizler:

Herkes farklı şekilde öfkesini ifade eder. Yapılabilecek bazı egzersizler, telkinler herkes için  faydalı olucaktır. Sinirlendiğiniz zaman derin derin nefes alın. Derin nefes almak sakinleşmenizi ve gevşemenizi sağlıyıcaktır.

Olaylara bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Yaşadığınız birşey, yaptığınız bir hata sürekli olmaz. Hep böyle oluyor.. Hep bu hatayı yapıyorum.. Hep beni buluyor gibi genelleyici cümlelerden kaçının. Bu sefer böyle oldu ama her zaman böyle olmak zorunda değil. Bu sefer hata yaptım ama genelde doğru yapıyorum gibi cümleler kendinize ve çevrenizdekilere daha az kızmanızı sağlayacaktır.

Çok öfkelendiniz. İçinizden kızmak, bağırmak geliyor. Bulunduğunuz ortamı bir süreliğine terk edin. Ortamı terk edemiyorsanız, kafanızdaki düşünceyi terk edin. Sevdiğiniz birini, mutlu olduğunuz bir anı düşünün. Sinirliyken ortamı değiştirmek, oturuyorken kalkmak, ayaktayken oturmak sizi sakinleştiricektir.

Tepkimizi biraz bekleyip söylemek. Olayın en sıcak anında çok sert tepki verecekken biraz beklediğinizde biraz daha sakinleştiğiniz için daha sakin bir tepki verirsiniz.

Her ortamda, hem durumda sinirlenen insanların ise bir uzmandan yardım almaları kendileri ve çevresindekiler için daha faydalı olur. Sinir sadece insanın kendine zarar vermez, çevresini de etkiler. Kalp kırıp, başımızı yakıp, hak yiyip sonrasında pişman olacağımıza biraz gayret ile bazende bir uzman yardımı ile daha sağlıklı bir öfke kontrolüne sahip olabiliriz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir