ORTALAMA BİRİ GİBİ DÜŞÜNME, Harika bir Motivasyon

Ortalama biri gibi düşünme. Bu lise terk çocuk olmayı bırak, pes etmeyi bırak, caddelerde uyumayı bırak, bir aşağı bir yukarı dolanmayı bırak, hiçbir şeyin olmadığı hakkında kafanı yormayı bırak, lise diplomanı al, sınava girmekten korkma. Annen veya baban gitmedi diye okula gitmekten korkma.

“Metematikte iyi değilim” Haklısın. Çünkü hiç çalışmadın. “Yazmaya hiç iyi değilim” Çünkü daha önce hiç yazmadın. Bir kursa gidip, bir derse girip her şeyi öğrenemezsin. Sorun şu ki send aha önce acıyı hiç hissetmedin. Narinsin. Bu narin bir nesil. Her şeyden vazgeçiyorsunuz.

Sahip olduğun her şeyi vermek zorundasın.

Daha fazla TV yok, daha fazla parti yok, notun 4 ise oynamak yok, yapıyor olman gereken şey çalışmak. İkinci sınıfsın. Aynı E gibisin. “Ben sadece ikinci yıl öğrencisiyim, bu daha ilk yılım, daha bir yılım var….” ama şunun farkında değilsin… İhtiyacın olan şans ikinci sınıfta. Son yılında değil…  Bir dahaki sefere düşün, az emek verdin, az çaba sarf ettin. %70’e %50’ye sahipsin veya %30’a. Az çaba sarf ederken aklından neler geçtiğini düşünmeni istiyorum. Muhtemelen şöyle düşünüyorsun. “Kendimle yarışıyorum.”  Eğer az çaba sarf ediyorsan muhtemelen imkanları, şansları düşünmüyorsun. Muhtemelen yükümlülüklerini düşünüyorsun. Başarının “ortalama”ya alarjisi vardır. Söylediklerimi duyuyor musun ?

Ortalama biri gibi düşünme motivasyon

Başarı ve ortalama’nın birbiriyle alakası yok.

O yüzden eğer hala ortalamaysan, başarılı olmak istediğini söyleyemezsin, belli hayallerinin ve hedeflerinin olduğunu, sahip olmak istediğin şeyler olduğunu, olmak istediğin biri olduğunu” söyleyemezsin, Ortalama alerjinin olduğu noktaya gelmelisin. Ortalamayı düşünmemelisin. Ortalama gibi davranmamalısın. Başarının ve ortanın kesinlikle birbiriyle hiçbir alakası yok. Söylediğim şey şu; Öğretmenin “ ortalama”ya katlanamıyor, kimse “ortalama”yı sevmez. Ve çoğumuzun problem de “ortalama”ya alerjinizin olmaması, tamam mı? Bana kocaman bir iyilik yapmalısın adamım, kendine yalan söylüyorsun. Bir ara harika olmak istiyorsun, harika işler başarmak istiyorsun, mükemmeliğe sahip olmak istiyorsun, mükemmel olmak istiyorsun! Öte yandan, gerçekten “ortalama” olmaktan rahatsın. Ama daha fazla “ortalama olmazsın neden mi? Çünkü “orta”, “ortalama”yı çeker. Sana harika olmanı söylüyorum çünkü harika harikayı çeker. O yüzden bana bir iyilik yapmana ihtiyacım var… Ortalama olmaktan çıkmalısın tamam mı? “Ortalama” dan ayrılmalısın ve ortalama olmaktan çıkmak için kendinden başka yaslanacak kimsen yok.

ÇEVREN ORTALAMA DİYE SENDE ORTALAMA OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİN

Ailendeki diğer insanların ne yaptığı umrumda değil. Öğretmenlerinin ne yaptığı umurumda değil, okulunda neler oluyor umurumda değil. Sırf çevrende ortalama insanlar var diye bu senin de ortalama olacağın anlamına gelmiyor. Burdasın veya ordasın. Bu işin bir orta yeri yok. Diyeceğim şey o ki: Bedelini düşünmezsin. Bir şeyi çok istediğinde bedelini düşünmezsin. Çünkü düşündüğünde ve bedelinin ne kadar ağır olduğunu gördüğünde, vazgeçebilir ve pes edebilirsin. O yüzden bedelini bilmeden devam etmelisin. Ne kadar şınav gerekiyorsa o kadar şınav çekerim, ne kadar mekik gerekiyorsa o kadar mekik çekerim, ne kadar çalışmam gerekiyorsa o kadar çalışırım. Bedeli neyse öderim. Neden? Çünkü bedelini düşünürsem bırakabilirim, vazgeçebilirim. Teslim olabilirim. Bedelini düşünme! Bunda bedeli düşünme! Bu sefer ne yapman gerekiyorsa onu yap. Ve geriye dönüp baktığında ödülü göreceksin. Geriye dönüp baktığında, bedelini düşünmeden kazandığın başarıyı göreceksin. Bedelini düşünmezsin. Sadece geriye dönüp bakar ve başardığını görürsün.

BİLGİ GÜÇTÜR

Herkesin bir hayali vardır, herkesin bir ideali vardır. Fark nedir? Herkesin bir tane vardır. Herkes senin başında uyanır ve “bu benim yılım” der ama peki neden bu kimisinin yılı olur kimisinin olmaz? Neden biliyor musun? Bunu daha önce söyledim, bunun hayallerinle veya ideallerinle bir ilgisi yok. Herkesin bir hayali vardır, herkesin bir ideali vardır. Asıl soru: Yarın uyandığında nasıl bir çaba ortaya koyacaksın? İdeali veya hayali olan herkes kendisinin %120’sini vermiyor. Ve bazı insanlar pazartesi günleri pes ediyor olabilir, ama salı günü pes etmiyorlar ve bazı insanlar kendilerinin %120’sini veriyor, haftanın yedi hününü, 365 saatini veriyor. Zihnin, aklın üzerinde çalışmanı istiyorum. Gerçekten, başarı hayatındaki en önemli şey… Lisanstan bahsetmiyorum. Yalnızca bir üniversiteye gidip, diploma almaktan bahsetmiyorum. Bilgiden bahsediyorum! Bilgi güçtür! Bilgi durumu değiştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir