Zincirlerinizden kurtulun

  Zincirlerinizden kurtulun, kendiniz olun.

Gerçek potansiyelimiz nedir? Bugün sandığımız kişi acaba gerçek kişiliğimiz mi? Potansiyelimizi tam olarak kullanabiliyor muyuz? Çoğu insan kendi potansiyelini kullanamaz. Olduğu kişilikte gerçek kişiliği değildir. Küçüklüğümüzden beri bize aile içinde, okulda, arkadaş çevremizde nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağını söyleyenler oldu. Bizde de kendimizi ona göre şekillendirdik. İçimizden birşeyi yapmak gelince çevremizden bir ses aaa sen onu yapamazsın dedi. Bizde ona uyduk, çokta sorgulamadık. Özelllikle öğretmen gibi, anne ve baba gibi saygı duyulan bir figür tarafından söylenince. Sorgulamadık, bir deneyeyim ne olurki diyemedik. Zor ama ben bunu yapabilirim, yapamazsamda ne kaybederim ki diyemedik. Diyemedik ve kaybettik. Bazende denedik ama ilk başarısızlıkta bak demiştim yapamazsın, boşuna uğraştın, onca zaman boşa gitti diyenler oldu. Alay edenler oldu ve bizi bir daha deneyemez hale getirdiler.

Denemekle ne kaybedersiniz ?

Hepimizin bizi engelleyen zincirleri var. Küçüklüğümüzde elimize, ayağımıza, beynimize ve düşüncelerimize zincir vurdular. Oysa bugün çok daha farklı olabilirdik. Daha aktif, daha cesur. Çocuk yetiştirmek, insan yetiştirmek o kadar da kolay değil. Çevremizdeki insanlar kendileri deneyemedikleri için, yapamadıkları için seninde yapmanı istemezler. Yapamadığın zamanda hoşlarına gider. Başarı için ayağımızdaki zincirlerden kurtulmalıyız. Dünya çok geniş. İnsanoğlunun yetenekleride geniş. Çocuk yetiştiriyorsanız ona yapamazsın diye sınır koymayın. Denese ne kaybeder. Yapamasada çalışma azmi kazanır. Cesareti artar. Girişken olur. Biz artık büyüdük biz napalım, zincirlerimizden nasıl kurtulalım derseniz eğer. Hiç bir zaman geç değil. Çevrem ne der, ya yapamazsam düşüncelerini bır yana bırakıp harekete geçme zamanı. Bu çok kolay birşey değil. Bir karar alıp hemen değişmek filmlerde oluyor ama ne yazıkki gerçekte olmuyor. Kendinize zaman verin zincirlerinizden kurtulmak için. Küçük hareketlerle, küçük kararlarla başlayın. Yaptıkça cesaretiniz artacak ve daha büyüğünü yapmak için kendinizde o gücü bulacaksınız.

Denemekle birşey kaybetmezsiniz

Cesur bir hayat için kırın zincirlerinizi

Gerçek potansiyelinizi görmek için, daha cesur bir hayat için kırın zincirlerinizi. Bu hayatta sadece cesurlar kazanır. Aslanken sizi kediye çevirmişlerdik belki kim bilir. Yapamamaktan ve denemekten korkmayın. 5 kere deneyin, 10 kere deneyin, 50 kere.. Azimle deneyen insan istediği şeyi eninde sonunda gerçekleştirir. Çok denediniz ama olmadı. Bu kayıp mıdır ? Hayır kesinlikle değildir. İnsan deneye deneye, hata yap yapa gelişir. Birşeyi yapamasanızda denerken çok şey öğrenirsiniz. Becerileriniz, olay çözme, kavrama yetenekleriniz gelişir. Daha cesur bir insan haline gelirsiniz.

 Zincirlerinizin size nasıl engel olduğuna dair bir hikaye:

Çoğunuzun duyduğu bir hikaye. Yavru filler ayak bileklerinden kelepçe ile kazığa bağlanır. Fil küçük olduğu için kazığı yerinden çıkaramaz. Zinciri nereye kadar uzanıyorsa oraya kadar gider. Kazıktan kurtulmak için zorlasada kazığı yerinden sökemez. Bir süre sonra bu duruma alışır ve kazığı yerinden çıkarmak için uğraşmaktan vazgeçer.

Fil büyüdüğünde değil kazığı koca ağaçı yerinden sökecek güce ulaşır ama kazığı sökemeyeceği küçükken kafasına yerleştiği için bunu asla denemez. Zincirin ulaştığı yere kadar gider ve durur. Biraz zorlasa kazığı çok rahat yerinden çıkarabilecekken bunu asla denemez.

Bizim hayatımızda bu filinkinden farklı değildir. Küçükken bizi telkinle, kınamayla kazığa zincirlerler. Büyüdükçe bu zincirler ile yaşarız. Asla zincirlerimizden kurtulmayı denemeyiz. Onlarla yaşamayı öğreniriz.

Oysaki azıcık gayret ile o zincirleri kırabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir